Co znamená slovo BARF ?

Jedná se o zkratku z angličtiny, nejčastěji překládanou jako Bones and Raw Food, což znamená kosti a syrová potrava. Tím je myšleno nejen syrové maso, ale také zelenina, ovoce a bylinky.

BARF je metoda krmení přirozenou stravou, přirozeným způsobem. Syrovým masem, kostmi, zeleninou, ovocem a bylinkami bez přidávání obilovin.

Abysme docílili vyváženosti stravy, musíme dodržet několik zásad. Vycházíme z toho, že pes je domestifikovaný z vlka a má stále stejné trávení.  Jejich zažívací soustavy jsou podobné. Pes má stále zuby uzpůsobené pro ulovení a sežrání kořisti. Pomocí špičáků je schopen kořist zabít, stoličkami pak drtí maso i kosti. Vlk svůj jídelníček obohatil také ovocem, trávou, bylinami a kořínky stejně tak, jako my nyní přidáváme k masu a kostem ovoce, zeleninu a bylinky. Touto skladbou stravy dostává pes vše, co potřebuje – tuky, bílkoviny, sacharidy, vitamíny, minerální látky a vlákninu. Krmení má být vyvážené v horizontu týdnů či měsíců, ne každého dne. Pokud budeme střídat pár druhů masa, přidávat kosti, sem tam vnitřnosti, ovoce či zeleninu a nějaký ten přírodní doplněk, není se čeho obávat.

Proč krmit psy metodou BARF?

  • Psi, krmení přirozenou stravou, nenamáhají trávicí trakt tolik, jako psi krmení prefabrikovaným krmivem.
  • Dochází k celkovému zlepšení zdravotního stavu, posílí se imunita.
  • Psi méně trpí zubním kamenem díky okusování kostí a žvýkání masa.
  • Mají kvalitnější srst, kůži a drápy.
  • Nejsou zbytečně zatěžováni balastem z potravy.
  • Jejich exkrementy mají malý objem.
  • Netrpí tolik nechutenstvím.
  • Přesně vidíte, co psovi dáváte do misky.

 

Mezi hlavní nevýhody, které bývají uváděny v souvislosti s BARF krmením, patří otázka kde skladovat maso a větší časová náročnost na přípravu. Avšak s porovnáním výhod, které BARF přináší, se dle nás jedná jen o drobnou komplikaci, kdy lze jistě nalézt řešení.

Jelikož pes čerstvou potravu velmi rychle tráví, je třeba dospělého psa krmit alespoň 2x denně. Štěňata v závislosti na věku 3-5x denně, mladé psy 3x denně. Neměli bychom také dávat potravu studenou, nebo zmrzlou, abysme nepřivodili psovi zažívací potíže.